Inna Rodzina

Posted on

Projekt fotograficzny

Projekt „Inna Rodzina” pokazuje jak osoby z ograniczoną sprawnością intelektualną czy ruchową tworzą i budują swoje własne rodziny. To projekt pokazujący jak silna, głęboka i naturalna jest jest potrzeba bycia z drugim człowiekiem.

Niemal wszyscy ludzie, a zwłaszcza ludzie młodzi, chcą być podziwiani i akceptowani przez rówieśników. Zwracają uwagę na stroje, na modę, na swój wygląd. Chcą mieć bliską sercu osobę, tę wyjątkową, z którą będzie ich łączyć specyficzna więź i uczucie. Wiele par „tworzy się” w szkołach i kiedy edukacja się kończy, młodzi przeżywają tragedię, bo zostają rozdzieleni. Jedyne co im pozostaje, to liczyć na wyrozumiałych rodziców czy opiekunów, którzy umożliwią im utrzymywanie kontaktów.

Chcę zwrócić uwagę społeczeństwa na głęboką potrzebę miłości i pragnienia posiadania własnej rodziny przez moich bohaterów. Pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy ruchową (mam tu na myśli np. osoby na wózkach inwalidzkich, niewidome czy głuchonieme) w dużej mierze w życiu dorosłym są zależne od innych. Traktowani jak „duże dzieci” nie mogą realizować swoich potrzeb cielesnych, zapomina się o ich seksualności.

Wiele rodzin już od lat funkcjonuje obok nas pozostając niemal niewidocznymi dla oczu zwykłych ludzi. Często rodzice dotknięci różnego rodzaju niepełnosprawnościami mają pełnosprawne dzieci i tworzą niezwykłą, wrażliwą na innych wspólnotę – swoisty mikroświat niedostępny z racji swojej niebywałej odmienności dla ludzi pełnosprawnych.

Chciałabym opowiedzieć o tym swoimi fotografiami. Chcę pokazać relacje pomiędzy zadeklarowanymi parami i porozmawiać z nimi na ten temat. Chcę zadać im pytanie o to, co jest dla nich ważne, jakie są ich plan na przyszłość.

Jeśli tworzycie albo znacie taką wyjątkową rodzinę proszę o kontakt. Projekt realizowany jest w całym kraju.

Nie mogę zilustrować wszystkich historii, ale każdej z chęcią poświęcę swój czas.

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *